Odżywianie w oczyszczaniu
Ponżej przedstawione Zasady zdrowego odżywiania w programie oczyszczającym sa maja za zadanie pokazac do czego dążymy, nie należy sie przerażać po ich przeczytaniu :) :
Jemy warzywa i owoce , które rosną w tej samej szerokości geograficznej, w której żyjemy.
Jemy je sezonowo czyli w okresie kiedy rosą na gruncie.
Zimą jemy warzywa korzenne, kiszonki i możemy kiełkować nasiona.
Latem mamy całe bogactwo warzyw i owoców, jemy je najlepiej z upraw czy ogrodów przydomowych. Możemy je na zimę ususzyć. zamrozić, robić powidła bez cukru.
Posiłki jemy wolno, bez pośpiechu, dokładnie żujemy każdy kęs nawet do trzydziestu razy.
Powinniśmy jeść kilka posiłków dziennie, w miarę o regularnych porach, ale wtedy kiedy czujemy głód. Jeść nie za dużo, żeby nie czuć po posiłku uczucia sytości.
Spożywać posiłki i pić napoje w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała, zimą mogą być ciut cieplejsze latem ciut zimniejsze.
Gotujemy głównie na parze, możemy dusić pod przykryciem, nie jemy grillowanego, smażonego.Co jemy podczas oczyszczania?
Kasze: jaglaną i gryczaną, ryz brązowy, jaśminowy (BIO) warzywa (szczególnie czosnek i cebula), mało owoców, mało produktów mącznych o ile to z maki orkiszowej czy żytniej i tez najlepiej BIO, nie na drożdżach. Z mąk również można samopsze czy płaskurkę (to są stare odmiany pszenicy). Mięso białe gotowane ( z hodowli przydomowych, nie przemysłowych) i jemy je rzadko , najwyżej jeden posiłek dziennie. Ryby gotowane na parze, halibut, dorsz, pstrąg. Jajka jemy od szczęśliwych kur najlepiej na miękko czy omlet. Warto tez jeść zupy gotowane na zdrowych warzywach, nie na wywarze mięsnym. Stosujemy dużo przypraw ziołowych, roślinnych (kozieradka, gorczyca, kolendra). Warto tez przekonać się do kiełkowania wszelkiego rodzaju nasion ale powinno przygotować się je samemu w domu, nie ze sklepu bo tam często są już spleśniałe.Czego nie jemy podczas oczyszczania?
Nabiału (można jeść jeśli jest z dobrego źródła masło, śmietane i kefir), słodkiego (miód sporadycznie w niewielkich ilościach), białej mąki, białego ryżu, drożdży, smażonego, czerwonego mięsa, glutaminianu sodu, żywności przetworzonej szczególnie gotowych potraw ze sklepu, wędlin, majonezu, ketchupu (chyba, ze własnoręcznie przygotowany w domu z ekologicznych pomidorów), nie jemy fast food, nie stosujemy używek (kawy), alkoholu, nie jemy żywności w puszkach, zakonserwowanej w folii z długim terminem ważności. W celu odciążenia żołądka od permanentnego trawienia jeeli jest to możliwe jemy w diecie rozdzielnej
W diecie tej wyróżniamy trzy grupy produktów:I. Grupa białkowa - to białko zwierzęce oraz nabiał czyli: Mięso ryby, mleko, jogurty, sery żółte i białe oraz warzywa strączkowe, soja, owoce jagodowe(oprócz czarnych jagód), owoce cytrusowe, egzotyczne w tym banany
II. Grupa neutralna - są to warzywa (wyłączając ziemniaki, kukurydzę, topinambur i jarmuż), owoce, nasiona (słonecznik, orzechy etc.), zakwaszone produkty mleczne, surowe mięso, oleje, oliwa, masło, parmezan, miód i słodzik, kawa i herbata, soki warzywne i owocowe, woda.
III. Grupa węglowodanowa – wszystkie rodzaje zbóż, pieczywo (w tym pełnoziarniste) kasze, płatki, muesli, ryż, makarony bez jajka, owoce suszone, banany, kukurydza, ziemniaki, piwo, cukier, miód, ciasta, słodycze.Powrót