Dieta rozdzielna
Dieta rozdzielna to dieta wyboru, a nie wyrzeczeń.
Jednym z poważnych błędów żywieniowych człowieka jest pogląd, że maksymalnie urozmaicone pod względem doboru produktów pożywienie może utrzymywać organizm we właściwym stanie.
Teoretycznie urozmaicone, bogate w białko zwierzęce i węglowodany pożywienie powinno nieść zdrowie, a taki pokarm niestety, jak się okazuje, staje się przyczyną chorób i cierpień.
Chcesz jeść zdrowo i smacznie – zacznij oddzielnie spożywać produkty. Odciążysz układ trawienny, pomożesz swojemu organizmowi utrzymać dobry stan zdrowia i żądaną wagę.
Dieta rozdzielna jest bardzo popularna na całym świecie. Wymyślił ją na początku XX wieku dr William Howard Hay. Obserwując swoich pacjentów, odkrył związek między chorobami serca, układu krążenia i zaburzeniami trawiennymi, a stosowaną przez nich dietą.
Po przestudiowaniu wielu badań na ten temat stworzył własny system odżywiania, dzięki któremu można pozbyć się wielu dolegliwości zdrowotnych i odzyskać prawidłową wagę.
Co możesz osiągnąć dzięki diecie rozdzielnej?Dzięki diecie rozdzielnej można harmonijnie zestawiać ze sobą potrawy w taki sposób aby odciążyć układ trawienny.
Dieta ta jest dietą naturalną tzn., że daje pierwszeństwo produktom naturalnym czyli (np. świeżo zebranym warzywom, nieobranym owocom sezonowym, produktom nieprzetworzonym).
W kuchni opartej na tej diecie jest dozwolone wszystko co zdrowe.
Teoria dr. Haya w diecie rozdzielnej opiera się na założeniu, że cała żywność dzieli się na dwie podstawowe grupy: białkową i węglowodanową. Produkty z obydwu grup są inaczej trawione przez organizm (m.in. wymagają innych enzymów). Dlatego nie należy ich łączyć w trakcie jednego posiłku. Obciąża to bowiem układ trawienny i sprzyja m.in. przybieraniu na wadze. Dr Hay wyróżnia jeszcze jedną grupę: produkty neutralne, które można jeść zarówno z białkami, jak i węglowodanami.
Jeśli łączy się węglowodany z białkami to te dwa procesy, tzw. fermentacyjny i gnilny zachodzą w organizmie człowieka, a dzieje się to u ponad 50% ludzi, to można się spodziewać pojawienia się chorób ze wszystkimi wypływającymi z tego skutkami, przy czym wiek już nie odgrywa wtedy decydującego znaczenia. I dlatego prawidłowe połączenie posiłków ma bardzo istotne znaczenie dla zdrowia.Dieta rozdzielna - 3 grupy produktów
Jeśli chcesz stosować dietę rozdzielną, musisz wiedzieć, w których pokarmach dominują białka, w których węglowodany, a które są neutralne. Odżywianie w trakcie stosowania diety rozdzielnej w dłuższej perspektywie nie jest tak skomplikowane jak by się mogło wydawać.
Nie wolno łączyć produktów z grupy białkowej z produktami z grupy węglowodanowej. Natomiast wolno łączyć produkty węglowodanowe z neutralnymi i białkowe z neutralnymi.
Czyli nie można łączyć mięsa oraz ryb z makaronem, ziemniakami, ryżem i kaszą. Za to należy spożywać z dużą ilością warzyw w postaci surówek, sałatek czy też gotowanych na parze.
Przy doprawianiu potraw są dopuszczalne małe odstępstwa i tak potrawy białkowe można doprawić odrobiną miodu, a potrawy węglowodanowe ożywić sokiem z cytryny. Zioła i przyprawy korzenne są neutralne i mogą być dodawane tu i tu.
Stosując dietę rozdzielną staraj się jeść dużo warzyw i owoców sezonowych, lokalnych.
W miarę możliwości należy unikać produktów gotowych, przetworzonych, zakonserwowanych na rzecz naturalnych, świeżych, przygotowanych w domu.
Odstęp między posiłkiem węglowodanowym, a białkowym musi wynosić co najmniej dwie godziny, natomiast pomiędzy białkowym a węglowodanowym trzy do czterech godzin.
Przy wyborze menu trzeba pamiętać, żeby przekąska i deser pasowały do głównego dania i nie pochodziły z innej grupy.W diecie rozdzielnej wyróżniamy trzy grupy produktów:
I. Grupa białkowa - to białko zwierzęce oraz nabiał czyli: gotowane mięso, wędliny, drób, ryby, a także jaja, mleko, jogurty, sery żółte i białe oraz warzywa strączkowe, soja, owoce jagodowe(oprócz czarnych jagód), owoce cytrusowe, egzotyczne oprócz bananów
II. Grupa neutralna - są to warzywa (wyłączając ziemniaki, kukurydzę, topinambur i jarmuż), owoce, nasiona (słonecznik, orzechy etc.), zakwaszone produkty mleczne, surowe mięso, oleje, oliwa, masło, parmezan, miód i słodzik, kawa i herbata, soki warzywne i owocowe, woda.
III. Grupa węglowodanowa – wszystkie rodzaje zbóż, pieczywo (w tym pełnoziarniste) kasze, płatki, muesli, ryż, makarony bez jajka, owoce suszone, banany, kukurydza, ziemniaki, piwo, cukier, miód, ciasta, inne słodycze...Prawidłowe połączenia pokarmów to:
mięso i zielone warzywa
chleb, ziemniaki i zielone warzywa
zielone warzywa ze wszystkimi białkami
orzechy z zielonymi warzywami i kwaśnymi owocami
jaja i zielone warzywa
tłuszcze zwierzęce ze wszystkimi roślinami zbożowymi
rośliny zbożowe i zielone warzywa
rośliny strączkowe i zielone warzywa
owoce niekwaśne z kwaśnym mlekiem lub jogurtem
kwaśne owoce z orzechami, kwaśnym mlekiem i innymi kwaśnymi owocami.Siadając do stołu, często nie zastanawiamy się czy nasze jedzenie jest zdrowe, chcemy przede wszystkim zaspokoić głód czasem też sprawić sobie przyjemność. Tymczasem jedzenie decyduje o zdrowiu, a nawet życiu. Odpowiednio dobrane i przyrządzone pokarmy nie tylko przeciwdziałają chorobom, ale wspomagają leczenie.
Powrót
Polecam dietę rozdzielną bo to zdrowe i świadome odżywianie.