Congee - odzywczy kleik

1 szklanka ryżu, lub kaszy jaglanej...

Jest to dobra potrawa jedzona w celu szybkiego odżywienia organizmu małym nakładem energii trawiennej.

Oczywiście cała wartość odżywcza tego prostego dania polega na użyciu pełnoziarnistego ryżu lub innego zboża z upraw ekologicznych, gdyż tylko całe ziarno posiada bogactwo minerałów, antyutleniaczy i różnych związków fitochemicznych.

Podstawowy przepis na congee:

1 szklanka ryżu (brązowy wcześniej namaczamy, wodę odlać) lub kaszy jaglanej gotujemy na małym ogniu w sześciokrotnej ilości wody, przez 4-6 godzin na najmniejszym płomieniu. Lepiej gdy wody jest więcej niż za mało. Im dłużej gotujemy congee, tym jest pożywniejsze, lepiej przyswajalne i bardziej wzmacniające.

Działanie:

  łatwostrawne i doskonale przyswajalne ponieważ ryż wzmacnia ośrodek trawienia, pokarm dodany do kleiku ryżowego zostaje całkowicie przyswojony, a jego wartości odżywcze – wzmocnione,
  Działa łagodząco i odżywczo na układ pokarmowy,
  Oczyszcza i wzmacnia wątrobę, śledzionę, i trzustkę, harmonizuje trawienie,
  Wzmacnia krew i witalność,
  Do stosowania przy wyczerpaniu, podczas rekonwalescencji,
  Działa leczniczo w chorobach przewlekłych z objawami „gorąca” wynikającego z niedoboru płynów( u osób, które się pocą w nocy, cierpią na gorąco dłoni i stóp, bezsenność, nadmierne łaknienie słodyczy, nieprzerwane, choć słabe odczuwanie pragnienia lub głodu, itp., czyli stany spotykane u osób chorych na choroby wyniszczające)
  Jest zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Gdyż wspomaga wytwarzanie mleka, a także starszym niemowlętom jako uzupełnienie pokarmu matki (szczególnie gdy dziecko jest słabe lub chorowite)
  Jest zalecane dzieciom w okresie wzrostu, dzieciom niespokojnym.
  Przy zespołach złego wchłaniania związanego z uszkodzeniem jelit,
  Stanowi dobre źródło magnezu, wapnia i innych mikropierwiastków.

Congee można wykorzystać na różne sposoby np.:

  Do przyrządzania mleka ryżowego (wystarczy doprawić i zmiksować z wodą). Smaczne jest też mleko owsiane ( z całego ziarna)
  Do pożywnych zup warzywnych
  Do drugich dań zamiast ziemniaków,
  Do warzywnych gołąbków,
  Do sporządzania bezglutenowego budyniu,
  Po doprawieniu jako nadzienie do naleśników.

Jeżeli congee ma być bazą do sporządzania zupy, wówczas używamy więcej wody, jeśli „drugiego dania” – znacznie mniej. W drugim przypadku gotujemy na gęsto, czyli do wchłonięcia całej wody. Gotując zupę na wodnistym congee, po prostu dodajemy do niego pozostałe składniki zupy. Jeśli do dyspozycji mamy congee gęste, gotujemy zupę na wodzie i w odpowiednim momencie (podanym w przepisie) dodajemy kilka łyżek gęstego congee.

Powrót