Mleko roślinne

200 gram płatków owsianych ( tylko nie błyskawiczne), najlepiej Eco...

Składniki:

  200 gram płatków owsianych ( tylko nie błyskawiczne), najlepiej Eco
  1,5 litra wody
  Kilka daktyli lub kawałek masy daktylowej na dosłodzenie
  szczypta soli

Wykonanie:

Metodą na ciepło:

Płatki owsiane zamoczyć na noc, potem ugotować na małym ogniu w garnku z grubym dnem lub z podstawką blaszaną pod garnek bo łatwo przywiera. Moczymy ,żeby  aktywować  fitynazę czyli enzym, który rozłoży kwasy  fitynowe znajdujące się w zbożach, a które wiążą związki mineralne w naszym układzie pokarmowym uniemożliwiając wchłonięcie ich do organizmu. Po ugotowaniu dodajemy daktyle czy masę daktylową, blendujemy przecedzamy przez sitko i uzupełniamy wodą gdy wolimy rzadsze . Daktyle troszkę zmieniają kolor mleka na beżowy. Mleko stojąc rozwarstwia się. Żeby tego nie robiło, trzeba by użyć emulgatorów, jednak polecam po prostu zamieszanie łyżeczką . Należy zużyć w ciągu 48 godzin, więc najlepiej przygotowywać sobie małe ilości na bieżąco.

Metodą na zimno:

Tak samo moczymy cała noc, potem dodajemy daktyle i  blendujemy, przecedzamy i już gotowe.

Metodą na zimno można przygotować mleko z: migdałów, sezamu, słonecznika, orzechów włoskich, laskowych, nerkowców, lnu, maku itp.

Metodą na ciepło można przygotować mleko: sojowe, ryżowe, gryczane, jęczmienne, jaglane itp.

Masę, która zostanie po zrobieniu mleka można zjeść jako posiłek po dodaniu owoców suszonych czy innych dodatków.

Można nie dodawać daktyli będzie mniej kaloryczne.

Na bazie takiego mleka można robić koktajle z owocami, gotowacz budyń z użyciem mąki z tapioki, może ono stanowić bazę do wielu potraw z powodzeniem zastępując mleko z kartonu. I ma duża zaletę zrobione samemu w domu jest bardzo tanie.

Powrót