Migdały usuwać, czy nie?
Usunięcie migdałków zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego.
Migdałki podniebne oraz migdałek gardłowy stanowią pierwszą linię obrony przed infekcjami wywołanymi przez bakterie, wirusy i grzyby. Przewlekły stan zapalny migdałków czasem skłania lekarzy do ich usunięcia. W fachowym czasopiśmie naukowym Journal of the American Medical Association Otolaryngolog Head and Neck Surgery opublikowano badania, z których wynika, że usunięcie migdałków w dzieciństwie zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, w tym także alergicznych i zakaźnych. Autorzy przeanalizowali 1 189 061 dzieci urodzonych w Danii w latach 1979 – 1999. Okazało się, ze usunięcie migdałków podniebnych trzykrotnie zwiększyło ryzyko chorób układu oddechowego, wzrosło prawdopodobieństwo astmy, grypy i zapalenia płuc a nawet POCHP.
Konkluzja badaczy była taka, aby zakwalifikować do operacji z dużą rozwagą, mając na uwadze dalekosiężne skutki tego zabiegu. Sugerowano także zwiększenie roli profilaktyki i leczenia nieoperacyjnego. Leczeniem niech zajmą się lekarze a profilaktyką możemy zająć się sami, jako rodzice.
Bardzo ważna jest dieta. Odstawić biała mąkę, mleko, cukier, drożdże, ziemniaki, owoce cytrusowe, banany, polepszacze, konserwanty to jest pierwsza droga. Równocześnie nauczyć dziecko pić wodę, najlepiej biodostępną. Taka woda wypłukuje toksyny z organizmu, ale i prawidłowo go nawadnia. Tu bardzo dobrze sprawdza się naturalny filtr do wody „Coral Mine” – sproszkowany koralowiec. Zmienia on parametry wody i oddaje jej mikro i makro elementy w postaci jonowej. Tak przygotowane dziecko odrobaczamy i podnosimy odporność naturalnymi preparatami. Taka kuracja trwa osiem tygodni, już po miesiącu jest znacząca poprawa (o ile przestrzega się zaleceń). Odpowiednie zestawy suplementów ustalamy w zależności od wieku dziecka i problemów towarzyszących, dlatego też prosimy o kontakt telefoniczny czy mailowy, jeżeli są Państwo zainteresowani taką kuracją.Marta & Wiesław, sciezkizdrowia@gmail.com
Powrót