Jak ograniczyć słodycze?
Dlaczego musimy jeść słodycze i jak je ograniczyć.
Wielu z Was mówi, że ma problem z niekontrolowanym spożywaniem słodyczy. Ciasteczka, croissanty, batoniki, czekolada… – któż z nas nie ma czasem ochoty sięgnąć po takie przysmaki? Przyznaję, że samej również zdarza mi się sięgnąć po coś słodkiego – zresztą wcale nie uważam, że słodycze są całkowicie zakazane. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy tak je lubimy, że każdego dnia musimy je zjeść. To oczywiście do niczego dobrego nie prowadzi.
Co w takim razie zrobić, by nie ulegać pokusom i zmniejszyć apetyt na słodycze?
Przede wszystkim musisz zwracać uwagę na ilość produktów pochodzenia zwierzęcego (mięsa, ryb, serów), które są w Twojej codziennej diecie. Każdy z nich zawiera duże ilości białka. Jaki to ma związek ze słodyczami? Spory, gdyż metabolizm białek reguluje przemianę węglowodanów i odwrotnie. Jeżeli zatem jesz zbyt dużo białka, Twoje zapotrzebowanie na węglowodany (często pod postacią ciasteczek i czekolady) rośnie. W związku z tym osoby, które spożywają sporo mięsa, powinny ograniczyć jego ilość, zwiększając jednocześnie ilość warzyw w swojej diecie. Musisz zadbać o równowagę i umiar, a więc jeść ze zrozumieniem.
Warto obalić pierwszy mit – często jesteśmy zdania, że słodycze dodają nam energii, z czym nie można się nie zgodzić. Problem polega na tym, że dodają jej na krótko, dlatego szybko ponownie sięgamy po słodycze. Jeśli masz ogromną chęć na cukier, powinieneś zbadać poziom chromu, gdyż może to świadczyć o jego niedoborze. Pierwiastek ten występuje w naszym organizmie w śladowych ilościach, jednakże jest on konieczny do utrzymywania poziomu cukru na stabilnym poziomie. Zdaniem naukowców dzienna dawka chromu wynosi około 200 mcg. Aby mieć go pod dostatkiem, trzeba jeść codziennie owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo i mięso.
Co zrobić, by nie sięgać zbyt często po słodycze?
Nie jedz zbyt dużo słonych produktów, gdyż organizm domaga się harmonii i automatycznie masz większy apetyt na słodycze.
Powrót
Odkryj kiełki, w których jest sporo cukru, bo podczas kiełkowania skrobia zamienia się w cukier.
Jak już wspomniałam, musisz kontrolować spożycie białek, ponieważ ich duża ilość powoduje wzrost zapotrzebowania na węglowodany, bo organizm dąży do równowagi metabolizmu białek i węglowodanów.
Istnieje również prosty trik – gdy chcesz sięgnąć po słodycze, zjedz coś ostrego (np. paprykę) bądź gorzkiego (np. seler naciowy) – w ten sposób zniwelujesz chęć na coś słodkiego.
Zamiast ciasta czy lodów, wybieraj na deser słodkie warzywa (np. buraki, marchew, dynię), które łagodzą łaknienie na słodycze.
Jeśli już koniecznie chcesz zjeść prawdziwy deser, wybierz coś lekkiego, np. jogurt naturalny i posłodź go owocami, naturalnymi sokami owocowymi, syropem klonowym, melasą lub niewielką ilością miodu.
Sięgaj także po produkty roślinne i długo je przeżuwaj, dzięki czemu z pożywienia wydobędzie się słodki smak.
Ponadto postaraj się nie stresować i bądź aktywny fizycznie – wyeliminuje to zakwaszenie organizmu, które jest jednym z powodów łaknienia na słodycze.
Pamiętaj, że jeśli raz w tygodniu zjesz kilka kostek czekolady, świat się nie zawali. Nie możesz rezygnować ze wszystkich przyjemności. Zainteresowanych zmiana nawyków żywieniowych połączonych z detoxem prosze o kontakt
Marta, sciezkizdrowia@gmail.com