Koncepcja zdrowia

28.06.2018

6 po południu

Częstochowa - Dekabrystów 33/15

Tatiana i Andrzej Kożuszni

Układ kostny

U dorosłego człowieka szkielet składa się z 206 kości – liczba ta jest większa u dzieci ze względu na wiele punktów kostnienia (według Reichera: około 270 u noworodka i 356 u 14-latka) i spada dopiero po połączeniu się np. trzonów z nasadami. U starszych ludzi kości może być mniej niż 206 ze względu na zrastanie kości czaszki. Średnia waga szkieletu to 10 kilogramów u kobiet i 12 kilogramów u mężczyzn.

Podstawowym materiałem budulcowym szkieletu człowieka jest tkanka kostna oraz w mniejszym stopniu chrzęstna.

Układ kostny (szkielet) to podpora całego naszego organizmu, a zarazem miejsce, do którego przyczepione są mięśnie. Odgrywa również bierną rolę w procesie poruszania, przenosząc siłę mięśni, co pozwala na wykonywanie ruchów. Przy tym chroni on ważne narządy naszego ciała (zwłaszcza mózg, rdzeń kręgowy i serce) oraz układ krwionośny (szpik), przed uszkodzeniami. Dodatkowo stanowi podstawowy magazyn ważnych pierwiastków. W nim mieści się około 99% wapnia, 88% fosforu oraz 50% magnezu, zawartych w całym naszym organizmie.
Dolegliwości układu ruchu mogą dotykać zarówno kości, jak i stawów. Do najczęściej występujących zaliczyć można przede wszystkim ból i wszelkie ograniczenia ruchomości stawów oraz ich nadmierną sztywność. O ile ograniczenia ruchu stawów są wynikiem procesu chorobowego lub urazu, który obejmuje dany staw, ból wcale nie musi wiązać się ze schorzeniami układu kostnego.
Czy aby na pewno?
Przyjdż i posłuchaj

Bilety:

Wstęp wolny, bez uprzedniej rejestracji
Dodaj do kalendarza Powrót