suszone owoce

jabłka, gruszki, śliwki...

Suszone owoce – słodkie, smaczne i pełne potrzebnych składników odżywczych. Ich niewątpliwą zaletą jest także to, że dostępne są przez okrągły rok . Odporne na zepsucie, więc ich przechowywanie nie sprawia problemu.

A jakie korzyści płyną ze spożywania suszonych owoców?

Powinny być nieodłącznym elementem zdrowej diety. Są to produkty o niskim indeksie glikemicznym. Nie powinniśmy bać się kalorii, które zawierają suszone owoce, bowiem badania wykazują, że spożywanie ich może wręcz  przyczynić się do obniżenia masy ciała.
Suszone owoce – warto jeść cały rok ale polecam je szczególnie zimą .
Tak jak świeże owoce, tak i te suszone pozbawione są praktycznie tłuszczów i mają bardzo niską zawartość sodu. Za to są bogatym źródłem błonnika i potasu. Dzięki zawartemu w nich błonnikowi, suszone owoce są sycącą przekąską, dlatego tak doskonale mogą zastępować nam słodycze.
Oprócz składników niezbędnych do życia, suszone owoce zawierają substancje bioaktywne, które zmniejszają ryzyko przewlekłych chorób.
Są źródłem antyoksydantów, a to za sprawą zawartych w nich polifenoli. Są także źródłem prebiotyków.
Suszone owoce mogą mieć wpływ na zdrowy stan naszej jamy ustnej. Wszystko za sprawą bioaktywnych składników. Mają one właściwości antybakteryjne, hamując tym samym rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy i choroby dziąseł.
Są również doskonałe dla naszego układu pokarmowego. Regulują one prace jelit  i utrzymują układ pokarmowy w zdrowiu. Regularne spożywanie suszonych owoców zmniejsza ryzyko chorób krążenia, otyłości, cukrzycy i innych chorób przewlekłych.
Suszenie uniemożliwia także rozwój bakteriom, grzybom oraz pleśniom, dzięki czemu produkty mogą być przechowywane przez długi czas.
W warzywach suszonych obserwuje się niższą zawartość witaminy C oraz witamin z grupy B w porównaniu z warzywami świeżymi, straty są jednak mniejsze niż w przypadku sterylizacji czy mrożenia.
Owoce przygotowane i wysuszone samodzielnie w domu cieszą podwójnie i takie Wam polecam

Suszone jabłka:

wspomagają procesy trawienne;
dzięki witaminie C wspomagają układ odpornościowy;
obniżają poziom cholesterolu;
łagodzą podrażnienia żołądka, zalecane na niestrawność;
poprawiają krążenie krwi, wzmacniają serce, chronią przed miażdżycę;
zapobiegają chorobom nowotworowym;
zawarta witamina B wpływa doskonale na skórę, włosy, paznokcie;

Suszone śliwki:

doskonałe dla osób cierpiących na problemy żołądkowe;
łagodzą zaparcia;
źródło błonnika, żelaza, fosforu;
zawierają witaminy A, C, E – ta ostatnia jest skutecznym przeciwutleniaczem;

Gruszki:

Zaletą suszonej gruszki jest fakt, że odkwasza układ pokarmowy. W medycynie ludowej od lat wykorzystuje się napar z tego owocu przy męczącym kaszlu, gorączce i przeziębieniach. Mocny napar z suszonych gruszek wykorzystywano nawet do przygotowania okładów na głowę, które łagodziły migreny. Poza tym gruszki zawierają rzadko spotykany w owocach jod, przez co polecane są tym, którzy mają problemy z niedoczynnością tarczycy, tym bardziej, że przy chorobach tarczycy pojawiają się często zaparcia, na które kompozycja gruszki, śliwki i jabłka pomaga jak mało która potrawa.
Idealne na przekąskę, idealne jako dodatek do innych potraw. Nie pozostaje nic innego, jak tylko jeść i korzystać z ich dobrodziejstw.

Powrót